Medicinální houby, které najdete v našich produktech

Trsnatec lupenitý /Maitake (Grifola frondosa)

Trsnatec lupenitý patří mezi významné léčivé druhy hub. V Japonsku se využívá již více než 3000 let. Nazývají jej maitake, což znamená v překladu „tančící houba“. Důvodem prý je, že nálezce při jeho objevení tančil radostí, protože hmotnost houby byla vyvažována stříbrem. Houba a její účinky byly natolik ceněny, že nálezci si i oplocovali její naleziště a nikdy o něm nemluvili. V Japonsku, které je ve využívání medicinálních hub nejdále, je tato houba dlouhodobě používána jako podpůrný prostředek při léčbě rakoviny, při Crohnově chorobě, při nechutenství a vyčerpanosti. ( fotografii poskytl Vlado Kunca)

Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus)

Hlíva ústřičná je jedna z nejchutnějších a nejvíce prozkoumaných medicinálních hub, která je současně používána jako potravina. Obsahuje celou řadu organismu prospěšných látek (aminokyseliny, proteiny, tuky vlákninu, 18 různých mastných kyselin a další látky, včetně vitamínů). Všeobecně se dá říci, že struktura nutrientů v houbách je vázána v podstatně využitelnější biologické formě, než je tomu např. u masa. Ne nadarmo je naši předkové využívali jako „maso chudých“ či severoameričtí indiáni houby nazývají „masem lesa“.   Hlíva ústřičná je tradičně používána k harmonizaci organismu, a to zejména trávícího traktu včetně komplexní imunomodulace. Jako doplněk stravy je obvykle využívána u vysokého krevního tlaku, k regeneraci vnitřních orgánů, ke zlepšení metabolismu, peristaltiky střev, při rozedmě plic, hemoroidech, křečových žilách, při astmatu, alergiích a některých ekzémech.

Lesklokorka lesklá/Reishi (Ganoderma lucidum)

Asi vůbec nejznámější medicinální houba. V Číně, Koreji a Japonsku ji uchovávají v domácnostech v ozdobných květináčích jako bonsaje. V dřívějších dobách byla konzumována pro dosažení nesmrtelnosti a byla určena výhradně pro císařský dvůr pod trestem smrti. Rozsáhlé výzkumy potvrdily, že v počtu účinných látek patří Reishi mezi tři nejvíce uznávané léčivé druhy hub. Z vědeckého hlediska jsou zajímavé její imunomodulační vlastnosti pro vnitřní metabolismus a buněčnou regeneraci a stejně jako její vlastnosti jako adaptogenu a cytostatika. V zahraničí je v současné době hitem přidávat ji kromě do doplňků stravy i jako součást zubních past, mýdel, kávy, čaje a čokolády. Jako doplněk stravy je nejčastěji používána pro její protizánětlivé, hematoprotektivní, hypoglykemické a antialergické, imunomodulační a antibakteriální účinky.

Korálovec ježatý (Hericium erinaceus)

Roste poměrně vzácně od června do listopadu na kmenech a silných větvích živých listnatých stromů, zejména buků a dubů. V ČR je zařazena na Červený seznam hub ČR, pro využití v našich produktech ji pěstujeme ze sadby na farmách.

Patří mezi houby, které jsou poměrně detailně chemicky i farmakologicky prozkoumány. Je v něm přítomna celá řada látek, které se vyznačují mnoha různými aktivitami.

Velmi unikátní je u této houby schopnost rekonstruovat myelinové pochvy, které obalují nervy a bývají často poškozeny zánětlivými procesy, např. při roztroušené skleróze, Parkinsonově a Alzheimerově chorobě. Čínská medicína využívá tuto houbu k posílení imunitního systému, při léčbě zánětů zažívacího ústrojí, jako sekundární metabolit k obnově nervového informačního systému organismu.

Rezavec šikmý (Inonotus obliquus), Chaga

Věhlasná medicinální houba nazývána též „houba nesmrtelnosti“ či „dar od boha“roste od července do listopadu na živých kmenech listnáčů , zejména břízy či na jejich odumřelém dřevě.

První zprávy o léčivých účincích této houby pocházejí již 12. století a první písemné zprávy ze století 16., kde se chaga používala jako lék proti rakovinovým nádorům, tuberkulóze, chorobám jater, žaludku a srdce a také jako „čistící voda“ a detoxikaci. Domorodí obyvatelé severních oblastí bývalého Sovětského svazu, kteří pravidelně pili čaj z této houby, nikdy neonemocněli rakovinou a dožívali se více než 100 let.

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”][/siteorigin_widget]